KENT34 – İstanbul Haberleri

Özel: ‘Beka silahı geri tepti’

CHP’de elde edilen başarının en önemli nedenlerinden birinin, AKP-MHP ittifakının seçim politikasını üzerine kurduğu “beka sorunu” söyleminin seçmende ters etki yarattığı etki yarattığı yarattığı düşünülüyor.

Özel: ‘Beka silahı geri tepti’
Bu haber 05 Nisan 2019 - 9:26 'de eklendi ve kez görüntülendi.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel BBC Türkçe’ye yaptığı değerlendirmede, iktidar bloğunun kullandığı dilin ve izlediği politikanın, muhalif seçmeni konsolide etttiğini belirtiyor:

“Anayasa referandumu sürecinde oluşan, ‘hayır cephesi’nin CHP, referandum dönemindeki siyasetini, yani farklı renklerin yanyana, birbirinin içine ve işine karışmadan oluşturduğu gökkuşağı modelini, bu kez referandumdaki kadar altını çizmeden uyguladı. Resmi ititfaklar kuruldu, gayri resmi ittifaklar konusundaki çirkin saldırılara karşın, yoksulluk çeken, demokrasi talep eden, gerginlik yaratan dili onaylamayan herkesin içine alınmasının önemini biliyordu ve buna uygun davranıldı.

“İktidar partisinin, yüzde 51’lik kendi bloğunu birleştirmek için kullandığı beka sorunu temelli ötekileştirici dili kendi etrafında konsolide etmeyi planlıyordu. Ancak silah geri tepti ve muhalefet partili seçmeni kendi partileri etrafında kenetledi, konsolide etti.”

Özel’e göre, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun ittifak ortağı Meral Akşener’le yaptığı mitingler dışında, “büyük miting odaklı” bir kampanya yürütmemesi de sonuçlara olumlu yansıdı. Kılıçdaroğlu’nun yereldeki duyarlılıkları dikkate alarak, kanaat önderlerlerini dinlemeyi tercih ettiğine dikkat çeken Özel, iktidarın ötekilleştirici diline aynı üslupla yanıt verilmemesinin başarıda önemli rolu olduğuna işaret ediyor.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKÄ°KA