KENT34 – İstanbul Haberleri

Kartal’da en çok kadınlar okuyor

Bugün Kartal’ın bir kadın girişimcisini daha anlatacağız sizlere. Kartal’ın Esnafları köşemizde yer verdiğimiz Gülseren Poyraz, Kartal Sahaf’ın işletmecisi. 12 yıldır esnaf olan Poyraz, işine kaldırımlarda kitap tezgâhı açarak başlamış. Sermayesinin evindeki kitaplar olduğunu söyleyen Gülseren Poyraz geçirdiği zorlu günleri gazetemize anlattı. Yazımızda…

Kartal’da en çok kadınlar okuyor
Bu haber 07 Şubat 2019 - 12:44 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Evdeki kütüphanesini kaldırımlara serdi

Kartal Sahaf olarak bilinen Gülseren Poyraz, 12 yıldır sahaflık yapıyor. Bu işe başlama hikâyesini ise şöyle anlatıyor; “Ben iyi bir okuyucuydum yıllarca. Bir gün işsiz kaldım. 2 tane çocuğum vardı okula gidiyorlardı. Yapacak bir şeyim yoktu. Evimdeki kütüphaneyle başladım bu işe. Başka bir kitapçı arkadaş bu aklı verdi bana. Kaldırımda tezgâh açarak başladım”. Zor zamanlar yaşadığını söyleyen Poyraz konuşmasına şöyle devam etti; “O süreç çok zordu. Kaldırımda tezgâh açıyordum, zabıtalarla sürekli sorun yaşıyordum. Zabıtalardan sürekli izin istiyordum. Dükkân tutma gibi bir imkânım da yoktu. Evdeki kütüphanemi sermaye yapmıştım çünkü başka gelirim yoktu”.

“Kadınsın koliyi kaldıramazsın”

Evindeki kitapları kaldırıma tezgâh açarak satarak işe başlayan Gülseren Poyraz, şimdi Kartal Sahaf’ı işletiyor. O günlerden bahsederken aklına çektiği sıkıntılar gelen Poyraz; “Dışarda kaldırımda kitap satmanın zabıtanın dışında zor yanları da var. Kış aylarında soğukla mücadele ediyorsun, kadınsın… Bir sürü zorluğu var. Sen kadınsın toptancıların çoğu erkek, sana mal getiriyorlar ama bir yandan da; sen bu işi nasıl yapacaksın, koliyi kaldıramazsın gibi şeyler söylüyorlar. Müşterin geliyor kitaptan önce sana asılma derdine düşüyor. Sokaktasın, soğuk, akşam eve gidiyorsun çocuklar okula gidiyor onlarla ilgilenmen lazım. Ayrıca Kartal’da siyasetle ilgileniyorum birçok insan beni tanıyor. Benim düşüncemde olmayanlar daha farklı davranmaya başladı. Buna benzer birçok sıkıntı çektim. Ama birçok insan artık kabullendi beni. 12 yıldır da bu işi yapıyorum” şeklinde konuştu.

“Kartal’da kitap okuma alışkanlığı iyi”

Kartal’da okuma alışkanlığının yüksek olduğunu söyleyen Poyraz; “Kartal’da kitap okuma alışkanlığı iyi. Ama Kartal’da çoğu insanın işçi olması ve kitap fiyatlarının da yüksek olması işleri durgunlaştırıyor. Bu yüzden takas yapıyoruz biz. Takas olunca fiyatlar daha uygun oluyor.

Kartal’da en çok kadınlar okuyor.  Ev hanımları okuyor. Kartal’ın böyle güzel bir yanı da var. Bir kadın olarak gurur duyuyorum” şeklinde konuştu ve en çok polisiye aşk romanlarının okunduğunu belirtti.

“Kadın programındaki kitabı istiyorum”

Çalışma hayatında karşılaştığı trajikomik olayları gülümseyerek anlatan Poyraz, şunları ekledi; “Bir kadın müşterim geldi. Kadın programlarının birinde bir kitap ismi duymuş. Bana geldi ben roman kitabı istiyorum dedi. Bunların hepsi roman diye cevap verdim. Kadın da bir program da o kitabı çok övdüler onu istiyorum o var mı dedi. Hangi kadın programında dedim, hani şu kadın programı var ya dedi. Tabi yardımcı olamadım kendisine. Bu tarz olaylarla karşılaşıyorum. İkinci bir durum da, roman kitabı istiyorum diyorlar içeriyi gösteriyorum hepsi roman diye, girip geziyorlar bunların hepsini okumuştuk zaten deyip çıkıyorlar”. Kartal Sahaf olarak bilinen Gülseren Poyraz konuşmasını Kartal’ı seviyorum diyerek sonlandırdı.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKÄ°KA