KENT34 – İstanbul Haberleri

Türk kadını çalışkandır!

Kartal’da bir kadın girişimci olarak yaptığı işlerde başarıya ulaşmış bir esnafı konu edindik bugün. Kendisi Esra Özüpek, BabıAlem organizasyonu işletiyor. Evinde küçük süslemeler yaparak başlamış bu işe ve sonunda kendisini geliştirerek bir dükkân açmış. İşte başarılı kadın girişimci Esra Özüpek ile yaptığımız söyleşimiz. Keyifli okumalar…

Türk kadını çalışkandır!
Bu haber 11 Şubat 2019 - 16:59 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Son yıllarda Türkiye’de çalışan kadınların sayısı hızla artmaya başladı. Kadınlar karşılaştıkları pek çok soruna rağmen yılmadan iş dünyasında yükselme kaydediyorlar. Geçmişte iş dünyasında karşılaşamadığımız kadınlara artık her iş alanında rastlayabiliyoruz. Kadınların çalışma hayatına katkıları bir ülkenin gelişmişlik seviyesini ortaya koyuyor. İş hayatına katılmaları konusunda her zaman destek olduğumuz kadınlarımıza Kartal’dan bir örnek te Esra Özüpek. Yaptığı başarılı girişimiyle dikkatimizi çeken Özüpek, evinde ufak tefek nişan, kına, özel gün için yaptığı süslemelerle başladığı işini zamanla büyüterek büyük bir dükkân açtı. Kadın girişimcilere her zaman destek olduğunu söyleyen Esra Özüpek, onlara istedikleri işi yapma konusunda cesaret vererek, Türk kadınının yapamayacağı şey yok, dedi.

Asıl mesleği anaokulu öğretmenliği olan Esra Özüpek evlendikten sonra işini bırakarak el sanatlarına yönelmiş. 2 çocuk sahibi olan 38 yaşındaki Özüpek, ticarete atılma hikâyesini şöyle anlattı; “Aslında hesaplı planlı yapılmış bir girişim değil. El işleri ve görsel sanatlara olan ilgim çok eskilere dayanır. Bu nedenle de resim, takı tasarımı, quilling yapımı, butik sabun, butik kurabiye, kokulu taş, ahşap boyama gibi hobi olarak yaptığım çalışmaların beğenilmesiyle internet üzerinden satışa sunarak başladım. Kendime özgü yaptığım tasarımlar beğenildikçe, daha farklı daha yeni bir şeyler üretme isteğimle 2013 yılında BabıAlem mağazasını kurarak, ticarete atılma kararı aldım”.

“İnsanlara BabıAlem farkını yaşatıyoruz”

Butik bir mağaza olan BabıAlem’i diğerlerinden ayıran özelliğin hayal gücü olduğunu söyleyen Esra Özüpek şöyle devam etti; “Diğer nikâh şekeri, davetiye ve hediyelik eşya satan işletmelerden farkımız; hayal ettikleri hediyeliği müşterilerimiz için tasarlamamız. Yanı sıra binlerce çeşit nikah, nişan, kına, bebek şekeri, sünnet hediyelikleri, mevlit ve doğum günü için de çalışmalarımız bulunmakta. Tabi bunlarla da sınırlı kalmadık. İnsanlar artık özel anlarını parti ve organizasyonlar düzenleyerek ölümsüzleştirmek istiyorlar. Nişan, kına, sünnet, doğum günü gibi kutlamalar da ihtiyaç duydukları malzemelerin hem satışını, hem de hayal ettikleri özel konseptler hazırlayarak BabıAlem farkını yaşatıyoruz”.

Açılış, davetiye, catering, nişan, doğum günü, nikah şekeri, bebek şekeri, mekan süsleme gibi hizmetler veren BabıAlem’in amacından bahseden Esra Özüpek; “Amacımız hayalleriniz ve istekleriniz doğrultusunda, hem zevkinize, hem bütçenize uygun kaliteli hizmet sunabilmek. Hedefimiz, müşteri memnuniyeti öncelikli anlayışlar üstlendiğimiz tüm projeleri en iyi şekilde gerçekleştirerek büyümektir. Her konuda mutlak müşteri memnuniyetini esas alıyoruz” şeklinde konuştu.

“Türk kadını üretkendir”

Türk kadınının azmine dikkat çeken Özüpek; “Türk kadını, becerikli, yürekli, inançlı, sabırlı ve üretkendir. Bu nedenle yapmak istedikleri iş, olmak istedikleri yer ne olursa olsun, kendilerine inanarak, azim ve kararlılıkla çalışmalarını tavsiye ediyorum. Kadınların toplumsal hayatta yer almaları gerektiğine inanıyorum” dedi. Toplumda kadının yeri olması gerektiğini de ekleyen özüpek, konuşmasına şöyle devam etti; “Kadınların çalışma hayatından korkmamalarını isterim. Bana gelen bir sürü bayan var evde bu işleri yapan. Kimisi örgü örüyor, kimisi sabun yapıyor, ahşap boyayan ve ya herhangi bir sanatla uğraşan hiç fark etmez. Geliyorlar buraya ben evden bu işi yapmak istiyorum, yapabilir miyim diye. Aslında hiç çekinmelerine gerek yok. Denesinler, kendilerine güvensinler, başaracaklarına eminim. Kadınlarının elinin tuttuğu her şey kazanır. Toplumda kadının yeri olmalı”.

“Dükkânımdaki çoğu şey yaratıcılığımın ürünü”

İlk başlarda nikah şekeri dükkanı açmayı hayal edemediğini söyleyen Özüpek, yaptığı çalışmaların beğenilmesi sonucu mutlu olduğunu ve her geçen gün kendini geliştirerek buralara kadar geldiğini söyledi. Dükkanındaki süslemelerin kendi hayal gücü ürünü olduğunu da söyleyen Özüpek şunları ekledi; “Çok eski nostaljik şeyler yok, daha çok Avrupa’yı takip ettiğim doğrudur. Dükkânımdaki çoğu şey yaratıcılığımın ürünü.  Gençlere hitap ediyorum biraz daha uçuk kaçık şeyler var. Gençler ilgi çekici ve farklı şeyler arayışı içindeler. Geldikleri zaman diyorlar ki, ben öyle bir şey istiyorum ki kimsede olmasın, çok farklı bir şey olsun. Ben de onlara özel çalışmalar yapıyorum. Kendilerine sunuyorum. Beğendiklerini hazırlıyorum”.

“Türkiye çapında hizmet veriyorum”

Sadece Kartal değil, tüm Türkiye’de hizmet verdiğini söyleyen Özüpek; “Sadece Kartal içi hizmet vermiyorum, Türkiye çapında her yerden internet üzerinden sipariş alıyorum. 2 senedir de organizasyon işine başladım. Doğum günü, sünnet, kına organizasyonu..  Kişi nasıl istiyorsa, onların istedikleri konseptlere uyarak, mekânları süsleyerek yapıyoruz. Bir ekiple beraber çalışıyoruz. Çok güzel bir ekiple birlikte çalışıyorum. Bunlar şişme kurumu, dış mekân müzik sistemleri kurma, host veya hostes imkanları, araç kiralama gibi şeyler. Bunların hepsini yapıyoruz” şeklinde konuştu.

“Esnaf olmak zormuş”

Esnaf olmanın zorluklarını sorduğumuz Esra Özüpek, şu şekilde cevap verdi; “Esnaf olmak zormuş. İlk 1 sene çok zorluğunu çektim. Evde çalışmak gibi değil evde internet üzerinden her şeyi sunabiliyorsunuz, insanlara çok fazla bir şeyler anlatmak zorunda değilsiniz, gördüğü şeyleri alıyorlar. Organizasyon yapmak ta zormuş. İnsanların beğenmesi için mücadele veriyorsunuz. Kendinize yapıyormuş gibi çalışmanız lazım. İlk önce kendiniz beğeneceksiniz ki karşınızdakine sunabilesin.  Ç ok büyük bir çaba, inanılmaz bir zaman ayırıyorsunuz ve kendinize ayıracağınız hiç zaman kalmıyor. Esnafsanız ve böyle sanatsal bir işle uğraşıyorsanız asla zamanınız yok”.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKÄ°KA