KENT34 – İstanbul Haberleri

Kartal’ın ilk lahmacun salonu

Kartal’ın ilk lahmacuncusu olan “Korkmalar Lahmacun Salonu” 1978’den bu yana hizmete devam ediyor. Kartallılara ve yolu Kartal’a düşen herkese lezzeti doruk noktasında yaşatan Erdoğan usta, yılların azmi ve çabasının doğal sonucu olarak nefis lahmacunlar yapıyor. Devamı yazımızda.

Kartal’ın ilk lahmacun salonu
Bu haber 11 Şubat 2019 - 16:56 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Kartal’ın ilk lahmacuncusu

Kartal’a lahmacunu getiren ilk isim olduklarını söyleyen Yadigâr; “Kartal’ın ilk lahmacuncusudur burası. Kartal’da bizden önce lahmacun yapan yoktu. 1978’de ilk biz yaptık. O zamanlar tabi ağabeyim yapıyordu. Ondan sonra biz devam ettirdik” dedi.

Kartal’ın ilk lahmacuncusu Korkmazlar Lahmacun Salonunu işleten Erdoğan Yadigâr, tam 9 yaşından beri lahmacun yapıyor. Ağabeyinin yanında çırak olarak başladığı işini tam 38 yıldır sürdürüyor. 24 yıldır usta olarak çalışan Yadigâr; “9 yaşımdan beri bu işi yapıyorum. Yaklaşık 23-24 senedir usta olarak devam ediyorum işime. 1978’de açtık burayı. 78’den beri lahmacun pide üzerine çalışıyorduk. O dükkân küçük gelince 1983’te buraya geçtik. Aynı pasajda aynı kattaydık” şeklinde konuştu. 

İlk zamanlar işlerin çok yoğun olduğunu dile getiren Yadigâr, konuşmasına şu şekilde devam etti; “Bir zamanlar burası yoğundu. Adliye binası buradaydı, vergi binası buradaydı.  Belediye bize çok yakındı. Tren istasyonu çok yakındı. Hepsi ağırlıklı memur olduğu için, öğlenleri çok kalabalık olduğu için böyle bir değişim istedik. Öğlen saatleri çok kalabalık oluyor burası”.

Menü ’de neler var?

Menüden bahseden Erdoğan Yadigâr, Ezogelin çorbasında çok iddialı olduklarını söyledi. Ezogelin çorbasının dışında ikinci bir seçenek olarak tavuk çorbası yapan Erdoğan usta, “Şimdi bir de sebzeli tavuk çorbası yapıyorum ben. O da mantarlı ve tavuk domates biber kullanarak zeytinyağlı yapıyoruz, kesinlikle margarin kullanmıyoruz” şeklinde konuştu. Erdoğan Usta menüye şöyle devam etti; “ Pide çeşitleri yapıyoruz, kıymalı pide, kuşbaşılı pide, kaşarlı, kavurmalı, sucuklu pide yapıyoruz. İsteğe göre pizza yapıyoruz.  Izgara da tavuk şiş, kanat, adana, urfa, kuzu şiş var. Dürüm de bulunduruyoruz bunların yanında”.

“Müşterilerimiz park sorunu yaşıyor”

Zaman zaman müşterilerin park sorunu yaşadığını söyleyen Erdoğan usta, bazı müşterilerinin sırf bu nedenle gelemediğini söyledi. Müşterilerin şikâyetini dile getiren usta, Buradaki en büyük sıkıntımız park sorunu. Müşterilerin en büyük şikayeti , “ biz buraya gelemiyoruz, ailemizle arabamızla geleceğiz ama park yeri yok’  diyorlar” dedi.

“Altınok Öz’ü eskiden beri tanırız”

Esnaf’a biraz da olsa destek olmak için yürüttüğümüz “Esnaflar Köşesi” yazı dizimizde her esnafa sorduğumuz gibi Erdoğan Yadigâr’a da; “Yerel yönetimden şikâyetleriniz ve beklentileriniz var mı?” sorusunu sorduk ve şöyle bir cevap aldık; “Öyle büyük bir sıkıntımız yok. Birkaç isteğimiz oldu geri çevirmediler yaptılar. Belediyeden yana da bir sıkıntımız yok. Belediye Başkanımız da gerçekten saygıdeğer bir insan. Sadece başkanlığıyla değil çok daha önceden tanıyoruz zaten biz kendisini. Burada hastanedeki dönemlerinden tanıyoruz. Sevdiğimiz bir insan”.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKÄ°KA