KENT34 – İstanbul Haberleri

Milli Şehit Kemal Bey anıldı

10 Nisan 1919’da idam edilen, 14 Ekim 1922 tarihinde ‘Milli Şehit’ ilan edilen Yozgat’ın Boğazlıyan İlçesi Kaymakamı Kemal Bey’i, ölümünün 100. yıl dönümünde Kartal Belediyesi’nin düzenlediği anma programında mezarı başında andı

Milli Şehit Kemal Bey anıldı
Bu haber 10 Nisan 2019 - 9:07 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Anma programına Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel, Kartal önceki dönem Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, Kadıköy Belediye Başkanlığı, Artvin Kemal Paşa, Belediye Başkanlığı, Aydınlar Ocağı Genel Merkezi, Anadolu Aydınlar Ocağı, Emekli Subaylar Derneği, Muhalif Gaziler Derneği, Sakarya Aydınlar Ocağı, Kazım Karabekir Kültür ve Araştırma Vakfı, Türkiye KAMU-SEN İl Başkanlığı ve Şube Başkanlıkları, Türk Dünyası ve Araştırma Vakfı, Hoca Ahmet Yesevi Vakfı, HOPİŞ Sendikası İl Başkanlığı, Dünya Aba Güreşi ve Geleneksel Sporlar Federasyonu, Sarıkamış Şehitleri Gönüllüleri Dayanışma Grubu, Dünya Uyuşturucu ile Mücadele Eden Sporcular Federasyonu, Uluslarası Sigara Alkol ve Uyuşturucu ile Mücadele Eden Kültür ve Spor Birliği Türk Azerbeycan Dev Kardeşlik Candaşlık Strateji Platformu, Türk Ocakları Kadıköy Ümraniye Beykoz Maltepe Pendik Şube Başkanlıkları, Türkiye Kıbrıs Türk Cumhuriyeti İş Birliği Cemiyeti, Kartal Cumhuriyet Kadınları Derneği, Türk Hukuk Enstitüsü Derneği, Turan Araştırma Derneği, Doğu Karadenizliler Derneği, Uludağ Üniversitesi Mezunları Platformu, Kartal Atatürkçü Düşünce Derneği, Azerbeycan Kültür Evi, Arif Çamlı Müzik Derneği, Milli Düşünce Derneği, Ahilik Araştırma ve Kültür Vakfı, Revnak Sanat Derneği, Yozgat Dernekleri Federasyonu, Kartal Yozgatlılar Derneği, Anadolu İrfan Ocağı, Altıntepe Kültür Sanat Platformu, Türkiye Gençlik Birliği, Şehit Anneleri Derneği, Mevlana Eğitim ve Kültür Derneği, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Mezunları ve Mensupları Derneği, Yozgat Sanayici ve İş Adamları Derneği, Yozgat Kültür ve Dayanışma Derneği, Yozgat Boğazlıyanlar Derneği, Yozgat Kaymakam Kemal Bey Anadolu Lisesi Öğrencileri, İstanbul, Milliyetçi Avukatlar Grubu, Kazak Türkleri Eğitim ve Araştırma Derneği, Kırım Türkleri Dernekleri, Turkuaz Grubu, Milliyetçi Hekimler Derneği, ÜLKÜ-DER Maltepe, Hopa Sanayi ve Ticaret Odası Başkanlığı, Tükiye Kamu Çalışanları Vakfı İstanbul İl başkanlığı, Asılsız Ermeni İddiaları ile Mücadele Federasyonu, tüm siyasi partilerimizin temsilcileri, yerel sendikalar katıldı.

Anadolu Aydınlar Ocağı Genel Başkanı Prof Dr. İbrahim Öztek programın açılış konuşmasını yaptı. Daha sonra Türkiye KAMU-SEN İstanbul İl Başkanı Remzi Özmen Kemal Bey’i Suçlamalar ve Şehit Edilmesi konusunda bir konuşma yaptı. Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hanefi Bostan Doğu Anadolu Ermeni İhanetleri ve Tefsir konusunda konusun da konuştu. Emekli Tümgeneral Kıbrıs Gazisi Cumhur Evcil Paşa Ermeni Silahlı Kuvvetleri ve Doğu Cephesi hakkında bilgiler paylaştı. Son olarak Anadolu Aydınlar Ocağı Genel Başkanı Prof. Mustafa Erkan Ermeni İhanetleri Siyasi Boyutları konusunda açıklamalar yaptı.

Altınok Öz: Beka sorunu hiç kaybolmadı

Kartal Eski Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, Türkiye’nin beka sorununun hiç bitmediğine değinerek 100 yıl öncesinde ve bugünde var olduğunu söyledi. Beka sorununa değinen Öz, şunları söyledi: “O dönemde yargılama sürecine baktığımız zaman jürisinden şekline kadar sahte tanıklara kadar bunu galiba yakın tarihte de yaşadık. Bunları önlemenin ve o yargılanma sırasında İngiliz komutanın o soğuk Şubat günü Şişli’de afra tafrayla atın üstünde gezerken Atatürk’ün söylediği söz ‘O komutan değil palyaço’ dediği ve sadece ölümünden 39 gün sonra Ulusal Kurtuluş Savaşı’nın başlamış olması bize sadece iki ulusun bir ırk savaşı olmadığını emperyalizmin böl, parçala, yönet ile nasıl taşeron kullandığını, o zaman bir ulusu kullanıyordu, bu zaman da başka bir kimliği kullanıyor.

Onun için önemli bir coğrafyada oturuyorsak bunun tek çıkış yolu Gazi Mustafa Kemal’in kurduğu ulus devlet yapısı içerisinde mutlu bir şekilde yaşayabilmeyi becerebilmektir. O zamanda güncel haliyle beka sorunu vardı şimdi de var. Aradan geçen yüz yılda bu beka sorunu hiç kaybolmadı. Seçimden seçime gündeme gelen bir madde değil bütün mesele Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü anlama meselesidir. Kurumsal olarak on yıl Kartal Belediye Başkanlığı yaptım. Burada olmayı özellikle hele hele son seçimde aday değilken, Nevşehir’de işlerim varken bir şey söyledim. 10 Nisan’da Boğazlıyan Kaymakamı’nı anacağım, sonra da yola çıkacağım. Birazdan yola çıkacağım. Biz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi ‘Mazide muktedirken bu millete hizmet etmiş olanları anmadığımız taktirde o millet ayakta kalamaz’ diyor. Bizde bedeniyle, canıyla ödeyeni bir minnet duygusu ifadesiyle burada olduk ama daha büyük bir mutluluğu yaşıyorum. Benim yerime seçilmiş olan Gökhan kardeşimin aynı hassasiyeti gösterip Kartal Belediyesi kurumsal kimliği ile burada bunu devam ettiriyor görmek beni daha çok mutlu etti. Hepinize saygılar, sevgiler sunuyorum”

Yüksel: Emperyalizmin ayak oyunlarına boyun eğmeyeceğiz

Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel, emperyalizmin oyunlarına boyun eğmeyeceklerini söyleyerek yaptığı konuşma sonrası anma programını devam ettireceklerini belirtti.

Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel şunları söyledi: “Bu milli ve manevi günde değerli kaymakamımızı rahmetle yad ediyorum. Değerli akademisyenler konu hakkında bilgiler verdiler ama şunu da ifade etmekte fayda var. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün İstanbul işgal altındayken yaşanan en elim hadise olarak nitelendirdiği ve sayın başkanımın da söylediği gibi 1922 yılında da bunun hakkını teslim ederek Milli Şehit olarak ilan ettiği sayın kaymakamımızın anma töreninde sizleri görmek bizleri mutlu ediyor. Emperyalizmin ayak oyunlarına boyun eğmeyeceğiz. Türkiye Cumhuriyeti içerisinde kardeşçe, dostça yaşamaya bunu anlamaya ve anlatmaya, milli ve manevi değerlere sahip çıkmaya gayret gösterip devam ettireceğiz. Bu ilelebet devam edecektir. Hepinize saygılar, sevgiler sunuyorum. Seneye görüşmek üzere”

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKÄ°KA