KENT34 – İstanbul Haberleri

Altınok Öz: Beka sorunu hiç kaybolmadı

Kartal Belediyesi, 10 Nisan 1919’da idam edilen, 14 Ekim 1922 tarihinde ‘Milli Şehit’ ilan edilen Yozgat’ın Boğazlıyan İlçesi Kaymakamı Kemal Bey’i, ölümünün 100. yıl dönümünde mezarı başında andı. Anma programında Kartal Eski Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz bir konuşma yaptı.

Altınok Öz: Beka sorunu hiç kaybolmadı
Bu haber 10 Nisan 2019 - 8:37 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Beka sorununa değinen Öz, şunları söyledi:

“O dönemde yargılama sürecine baktığımız zaman jürisinden şekline kadar sahte tanıklara kadar bunu galiba yakın tarihte de yaşadık. Bunları önlemenin ve o yargılanma sırasında İngiliz komutanın o soğuk Şubat günü Şişli’de afra tafrayla atın üstünde gezerken Atatürk’ün söylediği söz ‘O komutan değil palyaço’ dediği ve sadece ölümünden 39 gün sonra Ulusal Kurtuluş Savaşı’nın başlamış olması bize sadece iki ulusun bir ırk savaşı olmadığını emperyalizmin böl, parçala, yönet ile nasıl taşeron kullandığını, o zaman bir ulusu kullanıyordu, bu zaman da başka bir kimliği kullanıyor.

Onun için önemli bir coğrafyada oturuyorsak bunun tek çıkış yolu Gazi Mustafa Kemal’in kurduğu ulus devlet yapısı içerisinde mutlu bir şekilde yaşayabilmeyi becerebilmektir. O zamanda güncel haliyle beka sorunu vardı şimdi de var. Aradan geçen yüz yılda bu beka sorunu hiç kaybolmadı. Seçimden seçime gündeme gelen bir madde değil bütün mesele Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü anlama meselesidir. Kurumsal olarak on yıl Kartal Belediye Başkanlığı yaptım. Burada olmayı özellikle hele hele son seçimde aday değilken, Nevşehir’de işlerim varken bir şey söyledim. 10 Nisan’da Boğazlıyan Kaymakamı’nı anacağım, sonra da yola çıkacağım. Birazdan yola çıkacağım. Biz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi ‘Mazide muktedirken bu millete hizmet etmiş olanları anmadığımız taktirde o millet ayakta kalamaz’ diyor. Bizde bedeniyle, canıyla ödeyeni bir minnet duygusu ifadesiyle burada olduk ama daha büyük bir mutluluğu yaşıyorum. Benim yerime seçilmiş olan Gökhan kardeşimin aynı hassasiyeti gösterip Kartal Belediyesi kurumsal kimliği ile burada bunu devam ettiriyor görmek beni daha çok mutlu etti. Hepinize saygılar, sevgiler sunuyorum”

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKÄ°KA