İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kartallı kadınlar özel günlerinde buluştu

Etkinliğe CHP Kartal İlçe Başkanı Muammer Çelebi ve yönetimi, CHP Kartal Belediye Başkan Adayı Gökhan Yüksel, Kartal Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Tozkoparan, CHP Kartal Kadın Kolları Başkanı Nejla Erdem ve Kartallı kadınlar katıldı. Etkinlik Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlarken CHP Kartal Kadın Kolları Başkanı Nejla Erdem devam etti. Etkinlikte yapılan pandomim gösterileri ise kadının hayattaki zorlukları anlatıldı. Şarkılar, şiirler ve halk oyunları gösterileri ile kadınlar günlerini doya doya kutladı.

“Atatürk’ün bizlere armağan ettiği özgürlük sonucunda kadın köleyken öğretmen oldu”

CHP Kartal Kadın Kolları Başkanı Nejla Erdem, etkinliğin açılış konuşmasını yaparak şunları söyledi: “Bugün senede bir defa anılan ve kutlanan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nüzü kutluyorum. Kadınlar günü Birleşmiş Milletler tarafından 1977 yılında ilan edilen 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü, geçmişi çok eskilere dayanmaktadır. Kadınların erkekle eşit haklara sahip olma yolunda verdiği savaşın başlangıcı 8 Mart 1857 yılında Amerika’nın New York kentinde tekstil sektöründe çalışan yüzlerce kadının düşük ücretlerini, uzun çalışma saatlerini ve insanlık dışı çalışma koşullarını protesto etmek için grev yapılması olarak kabul edilmektedir. Ayaklanma sonucu çıkan yangında kurulan barikatlardan kurtulamayan ve kaçamayan sonuçta çıkan yangında bir sürü kadınımız can vermiştir. Sosyalist Enternasyonal toplantısında Clara Zetkin’in 1857 yılında kadın haklarının kazanılması ve kadınların birliktelik mücadelesi her yıl 8 Mart Kadın Günü olarak kararlaştırılmıştır. 1975 yılında Uluslararası kadın yılı olarak kutlanır. 1977 yılında Birleşmiş Milletler kurulunda 8 Mart kadın hakları uluslararası barış günü olarak kabul edilmiştir. Bu kabulde gerekçe olarak iki neden gösterilir. Birinci temeli kadınlarımızın dünya barışının korunmasında çok etkili olması ve var olmasıdır. İkincisi sosyal gelişim ve temel insan haklarının kullanılması için kadınlarında eşit bir şekilde kendilerini geliştirmesi için olanak sağlamaktı. Kadınlara eşit haklar verilmesinin dünya barışını güçlendireceği kabul edilmiştir. Artık 8 Mart dünya genelinde kadın hakları açısından bugünlere nasıl gelindiğinin hatırlanmasını sağlayan bir gündür. Kadın hakları dünya genelinde kadın hakları alanında son yıllarda gelişme gösterse de kadınlar açısından birçok sorun halen çözülmüş değildir. Bu ayrıca bizim ülkemizde de geçerli bir nedendir. Dünyada en yoksul insanların büyük bir çoğunluğunu kadınlarımız oluşturmaktadır. Mustafa Kemal Atatürk ve Cumhuriyet ile kazanılmış çağdaş hak ve özgürlüklerle, birlikte yaşamın her alanında Türk kadını başarıda yer almıştır. Atatürk’ün bizlere armağan ettiği özgürlük sonucunda kadın köleyken öğretmen oldu, kadın cahildi avukat oldu, kadın başbakan oldu. Bütün kadınlarımız aslında kadın oldu ve atasına minnettar oldu. Bir kadını özel ve farklı kılan vicdan ve merhamettir. Kadın yüreğiyle sever, vicdanıyla sorgular, merhametiyle paylaşır. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nüzü kutlar, her günümüzün mutlu ve sağlıklı geçmesini dilerim”

“Atatürk kadınların hakkını verirken Avrupa Parlamentosu’nda hak verilmemişti”

Erdem’den sonra kürsüye davet edilen CHP Kartal İlçe Başkanı Muammer Çelebi, kadınlara verilen hakların sosyal demokrat anlayışlarla tüm dünyada gerçekleştiğini söyleyerek Mustafa Kemal Atatürk’ün dünyada ilk kez kadınlara seçme ve seçilme hakkının bu anlayışla gerçekleştiğini vurguladı. Çelebi, “Sosyal demokrat bir siyasi partinin parlamentoya getirerek ilan ettiği bugünü bizler aslında o gün bunu sosyal demokrat kavramı içerisinde size bu hakkı tanıyan o gün ki sosyal demokrat kimliğin ne kadar bugünlerde önemli olduğunun vurgusunu o günlerde dile getirmişler. Gazi Mustafa Kemal Atatürk sizlere kadınların seçme ve seçilme hakkını Türkiye’de verirken o gün Avrupa Parlamentosu’nda hala sizlere bununla ilgili bir hak verilmemişti. Emekçi kadınlar günü olarak verilmişti çünkü siz bir bedel ödemiştiniz. Dünya kadını Amerika’da o vahim olaydan dolayı gerçekten ciddi bir bedel ödemişti. O bedel sonucunda size bu gün armağan edildi. Keşke bedeller ödenmeden hak ettiği değerler verilebilseydi o zaman siz ve bizler daha mutlu olurduk. Biz erkekler işin başka penceresinden bakıyoruz ama siz kadınların baktığı pencereden bakmıyoruz. Hep diyoruz ya vefakar ve cefakar kadınlarımız ama sadece bununla da tanımlamamak gerekiyor. Çünkü her şeyden önce kadınlar dünyayı şekillendiriyor. Dünya insanının nasıl yaşaması ve olması gerektiğinin koşullarını çocuğunu doğururken bunu yapıyor. Asıl bu taraftan baktığınız zaman kadınların değerinin ne kadar yüce ve yüksek olduğunu orada kavramak lazım. Dünyada 3.5 milyar insan var ama bu kadınlar eşit bir şekilde mi yaşıyor buna da bakmak lazım. Avrupa’daki kadının yeri ve hakkı nedir Türkiye’deki nedir, Suudi Arabistan’da yaşayan kadının yeri ve önemi nedir? Bunu bir bütünsellik olarak baktığımız zaman önümüze şu çıkıyor. Demokrasi, adalet, hukuk ve sosyal demokrat kavram geliyor. 109 yıl önce Almanya’da kadın haklarına verilen o günün o kimlikten kaynaklandığını düşünüyorum. Atatürk’ün size seçme ve seçilme hakkını size verdiğinin günü işte Atatürk’ün ne kadar çağdaş, sosyal demokrat, devrimci bir ruhtan geldiğinin göstergesidir” dedi.

“Kartal’da güzel günler yakın”

CHP Kartal Belediye Başkan Adayı Gökhan Yüksel, Tüm kadınların özel gününü kutlayarak şunları söyledi: “Bugün 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü, kadınlarımız bunun önemini, tarihini anlatmışlardır. Acılarla dolu ama mutlaka kadınlar o mücadelenin sonucunda haklarını kazandılar. Bu kazanılan haklar zamanla ellerinizden alınabilirdi fakat mavi gözlü bir dev Mustafa Kemal Atatürk, kadının hak ettiği değerleri kanun maddesi haline getirdi. Seçme ve seçilme hakkından tutunda birçok hak edilen güzellikleri kanunlar imza altına alındı. Bende bir Atatürk genci olarak diyorum ki iyi ki varsınız. Kadın demek emek demek, kadın demek fedakarlık demek, kadın demek güzellik demek, kadın demek hayatın ta kendisi demek. Hepinizin Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutluyorum. Sizin mücadelenize, sizin sevginize ve dayanışmanıza ihtiyacım olduğunu söylüyorum. Kartal’da güzel günler yakın hiç merak etmeyin”

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir