KENT34 – İstanbul Haberleri
Vural Dağtekin

Sel gider Kum kalır…

Kılıçdaroğlu seçim bildirgesini okuyunca “Pes” dedim. Altınok Öz her şeyi yaptı. Halkın istediklerini bir bir uyguladı. Ama neden tekrar gösterilmedi.

Sel gider Kum kalır…
Bu haber 11 Şubat 2019 - 18:32 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Kemal Kılıçdaroğlu partisinin 12 maddelik seçim bildirgesini açıkladı.
Adaylara da bunları bir bir okudu. Bunları yapmayan gider mesajı verdi.

Acaba neyi eksik yapmış diye merakla dinledim.
Kim mi? Altınok Öz tabii ki… Malumunuz aday gösterilmedi. Gerekçesi neydi?

Bakın Kılıçdaroğlu’nun maddelerine ve Kartal’da olanlara…

“Birinci maddemiz; hoşgörülü ve halka saygılı kentler. Belediye başkanlarımız toplumun bütün değerlerine saygılı olacak.”

Altınok Öz buna uygun bir isimdi. Her yıl hem Madımak hem Başbağlar katliamlarını anmayı şiar edindi. Ramazan ya da Muharrem ayırmadı. Nevşehir Hacı Bektaş’a götürdüğü Kartallıları önce Mevlana’yı ziyaret ettirecek kadar engin görüşlüydü. Halkın ortak değeri Atatürk’ü tartışma konusu yaptırmadı. Horon ya da Halay demedi, her ikisini de kucakladı. Daha yazabileceğim o kadar çok şey var ki…

İki; hakça paylaşan kentler. Biz rantın hakça bölüşülüp, paylaşılmasını istiyoruz.

İlçede ne kadar site var ise tek tek toplantı yaptı. Müteahhitler ile değil vatandaş ile planladı. Türkiye’de ilk kez vatandaş lehine Kentsel Dönüşüm Sözleşme Taslağı hazırlattı. O taslağa proje süresinde ortaya çıkabilecek imar emsal artışlarının da vatandaş lehine pay edilmesini ana şart olarak koydu. Fikirtepe misali çantacı müteahhitlere yol açmadı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na ilham verdi. Kurtuluş Apartmanı’nın kendiliğinden dönüşmesi üzerine konuyu büyüttü. Belediye olarak ayrıca destek verdi. Ulusal medyada örnek haline getirdi.

Üç; hesap veren ve şeffaf yönetilen kentler. Belediyelerimiz şeffaf yönetilecek.

Belediyenin aldığı gelirler, harcadığı paraların tamamını internet sitesinden günlük olarak ilan etti. Gizli ajanda oluşturmadı. Yaptığı her şeyi halkın talebi ile yaptı.

Dört; yoksulluğu yenen kentler. Asgari ücretle çalışan kardeşlerime sesleniyorum. 1 Ocak 2019’dan itibaren CHP’li belediyelerde asgari ücret 2 bin 200 liradır. 2 bin 200 lira almak istiyorsan oyunu CHP’li belediyelere vereceksin. İşçi kardeşim, her ay 2 bin 200 lira alacaksın. Yetmiyor 1 Ocak’tan Nisan’a kadar bütün farkları da sana ödeyeceğiz.

Bunu da ilk başaran belediye oldu. Daha belediyelerde sendikalar ile sözleşmeye oturmak gündemde değilken Toplu İş Sözleşmesi imzaladı. Üstelik Kılıçdaroğlu o açıklamayı yapmadan çok önce Kartal Belediyesi’nde asgari ücretin üzerinde maaş uygulamasına geçilmişti.

Beş; üreten ve istihdam yaratan kentler. Bir kent, her alanda üretmeli. Büyükşehirler her alanda kırsalla işbirliği yapmalı.

Kırmızı solucan projesi. Organik tarımı teşvik ve organik ürünler pazarı tesisi. Köylü Pazarı uygulaması. Kadın emeğini değerlendirmek adına satış tezgahları oluşturulması. Yine Altınok Öz dönemi uygulamalarıdır.

Altı; yenilikçi ve akıllı kentler. Yaşanabilir, teknolojinin insana hizmet ettiği kentler. Bütün İstanbul’u yaşanabilir kent haline getireceğiz. Şimdi gelmişler ‘İstanbul’un trafik sorunu çözülmez’ diyorlar. Neden belediye başkan adayı oluyorsun rantı götürmek için mi?

Kartal Zirvesi ile yıllardır ilçenin geleceğini konuşuyoruz. Türkiye’de ilk kez SED Raporu yani Sosyal Etki Değerlendirmesi Kartal Belediyesi tarafından hazırlandı. Akıllı Belediye Binası, Akıllı Kent projesi bu ilçede hayata geçirildi.

Trafik derseniz Demiryolu yapımı sebebi ile yaşananları saymazsak yeni yapılan her binanın artık daire başına 2 otopark mecburiyeti sebebi ile sokaklarda araç parkları sebebi ile sıkışıklık yarı yarıya azaltıldı. Diğer ilçelerde nüfus arttıkça trafik artarken, Kartal’da nüfus ve varlıklı kişi sayısı artarken trafik yoğunluğu azaldı.

Yedi; ulaşım sorunu. Bütün İstanbul’u yaşanabilir kent haline getireceğiz. Ulaşım ve altyapı sorunlarını çözeceğiz.

Sekiz; nefes alan kentler. Kentleri nefes alan kentler haline getireceğiz. Beton ormanına dönüştü kentler. Bizim dışımızdaki canlılar da yok olmaya başladı.

Sadece onun döneminde Kartal 2 büyük yeşil alan kazandı. Biri Mehmet Ali Büklü Parkı. Diğeri ise Bayram Demirkol Parkı. Bunun dışında nefes almak için parklara giriş de kolaylaştı. Boş alanların nerede ise tamamı park ya da spor alanı yapıldı.

Dokuz; sosyal adaleti sağlayan kentler yaratacağız. Engelliler, yaşlılar için pozitif ayrımcılık yapacağız.

Önceden sadece varlıklı insanların kullanabildiği sahile yakın alanlar artık halkın birarada oturduğu cafeler ile doldu. İşitme Engelliler Futbol Takımı Türkiye Süper Ligi’ne çıktı. İşitme Engelliler Orkestrası Amerika’da konser verdi. Engelliler için yaya yolları başka ilçelerde halka proje iken Kartal’da yaşam standartı oldu. Tekerlekli sandalyenin sığabileceği 90 cm’lik kapılar henüz zorunlu değilken, müteahhitlere bu asansör standartı mecbur kılındı. Yaşlılara evde bakımı bırak, evde tıraşı ilk uygulayan belediye oldu.

On; kültür ve sanatı geliştiren kentler. İstanbul’da ev hanımlarının yüzde 56’sı boğazı görmemiş. Yazık günah değil mi? Bütün bunların tamamının üstesinden geleceğiz.

Kartallı oturduğu yerden denizi görüyor ama kültür ve sanat faaliyetlerinde bölge lideri Kartal Belediyesi oldu. Geçtiğimiz yıl kriz gerekçesi ile tüm belediyeler kültür sanat faaliyetlerinde kesintiye giderken, Kartal Belediyesi her şeyden kıstı ama halkın bu ihtiyacından kısmadı. Opera binası yapmak için ayırdığı alan İBB tarafından otobüs garajı yapılacak denilerek el konuldu.

On bir; doğa dostu yeşil kentler. İnsanlar dışında da kentlerde canlılar var. Biz bizim dışımızdaki tüm canlıları koruyacağız. Besleyeceğiz.

Yeşil alanları yukarıda saymıştım. Ancak sokak hayvanları için Aydos’tan yer istedi. Bildiğimiz dağ “Şehir Merkezi” sayıldı. Talebi kabul görmedi. Bu hayvanlara yazık değil mi diye isyan etti. Bana arazi verin. İstanbul’un tamamının faydalanacağı barınak yapayım dedi. 1 m2 tahsis edilmedi. Çok sevdiği köpeği ölünce gözyaşlarını tutamayan başkana, “Sokak köpekleri havlıyor rahatsız oluyoruz” diyerek saldıran adam havuz medyasında kahraman ilan edildi.

On iki; mutlu şehirler. Tüm yurttaşlarımızla beraber bir kentte mutlu yaşamak istiyoruz.”

“Benim ilk görevim halkın mutluluğudur” dedi. “Halkın gözlerine bakarım. Eğer beni istemiyorlarsa anlarım ve bırakırım” dedi. Kadını, genci, çocuğu ile tüm Kartallıların sevgisini kazanmışken aday gösterilmedi.

SADEDE GELİRSEK…

Bunca madde ile seçim bildirgesini okuyunca “Pes” dedim.
Altınok Öz her şeyi yaptı. Halkın istediklerini bir bir uyguladı. Ama neden tekrar gösterilmedi?

Dediler ki; “Genel Başkanın Kankası değildi.” Kritere bak. Gözünü sevdiğim partinin kriterine bak.

CHP’de kriterleri belirleyen iki isim. Kemal Kılıçdaroğlu ve Oğuz Kaan Salıcı

Altınok Öz halkın kankası olmuş…

Halk bir kumsal ise o da bir Kum tanesi…
Bugün sel olup önünüze katıp yok etmek istediniz ama gün gelir bu da geçer…

Sonra…

Sel gider kum kalır…

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA