İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Seçim için her yolu deniyor!

İsrail’in son 10 yıllık politikasına damga vuran ve ülkesinin Filistinlilere karşı uyguladığı zulmün dozajını her geçen gün artıran Netanyahu, seçimi önde tamamlamak için türlü yöntemlere başvuruyor. Ülkede seçime bir aydan az süre kalırken anketlerde ikinci sıraya düşen Netanyahu, bugünlerde fanatik Yahudilerin oylarını almak için Türkiye’ye de türlü iftiralar atıyor.

Hakkında yolsuzluk, rüşvet ve görevi kötüye kullanma gibi üç ayrı soruşturma dosyası bulunan ve İsrail Başsavcısı’nın seçimin ardından bu dosyalara ilişkin kararını açıklaması beklenirken, Netanyahu’nun seçim öncesi kullandığı ayrıştırıcı ve saldırgan dil dikkati çekiyor. Netanyahu daha önceki seçimlerde de buna benzer söylemler kullanarak, ülkedeki fanatik kesimlerin oylarını almaya çalışmıştı. En son 2015’te yapılan genel seçimde ülkedeki Filistinli seçmenleri hedef alan ırkçı açıklamalar yapan Netanyahu, seçimi kazandıktan bir gün sonra ise özür dilemişti.

“İSRAİL SADECE YAHUDİLERİN DEVLETİ”

Aşırı sağ politikalarıyla öne çıkan Netanyahu, seçim öncesi kullandığı dili daha da sertleştirdi. Seçimin kaderini sağ seçmenin belirleyeceğini iyi bilen Netanyahu bir anlamda “tribünlere oynamaya” devam ediyor.

Netanyahu, geçen hafta İsrailli oyuncu ve model Rotem Sela’nın sosyal medyada paylaştığı “İsrail tüm vatandaşların ülkesidir” şeklindeki cümlesine verdiği cevapta, “Sevgili Rotem, önemli bir düzeltme: İsrail tüm vatandaşlarının devleti değildir. Meclisten geçirdiğimiz Yahudi Ulus Devlet Yasasına göre, İsrail sadece Yahudilerin ulus devletidir” ifadelerini kullanmıştı. İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin de bu hafta başında tartışmaya katılarak Netanyahu’nun sözlerine tepki göstermiş, “İsrail devletinin tam anlamıyla Yahudi ve demokratik bir devlet olduğuna inananlar, tüm vatandaşların İsrail’de eşit haklara sahip olduğunu hatırlamalılar. Bu ülkede birinci sınıf, ikinci sınıf seçmen yoktur” açıklamasında bulunmuştu.

SEÇİM YASAĞINA DESTEK VERDİ

Yaptığı açıklamalar ve attığı adımlarla Filistinlilere olan düşmanlığını açıkta ortaya koyan Netanyahu, İsrail Merkez Seçim Komisyonu’nun İsrail vatandaşı Filistinlilerin oluşturduğu 2 partili (Ulusal Demokratik Meclisi-Birleşik Arap Listesi) blokun seçime girmelerini yasaklamasına da destek verdi. Merkezi Seçim Komisyonu’nun 7 Mart’ta aldığı kararın ardından sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Netanyahu, “Terörü destekleyenlerin İsrail meclisinde yeri yoktur” diyerek Filistinlilerin oluşturduğu bloka getirilen yasağı destekledi.

Ulusal Demokratik Meclisi-Birleşik Arap Listesi’nin oluşturduğu blokun seçime katılıp katılamayacağına ilişkin son kararı ise İsrail Yüksek Mahkemesi verecek.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir