Reklam
Bugun...
Reklam

Kartalspor altyapısı eski günlerine dönüyor

facebook-paylas
Tarih: 20-07-2017 17:18
Kartalspor altyapısı eski günlerine dönüyor

Kartalspor Futbol Akademi altyapısı uzun yıllar Türk futboluna hizmet ederek, birçok genç futbolcu çıkardı. Volkan Demirel, Servet Çetin, Olcan Adın, Egemen Korkmaz, Erman Özgür gibi Türk futbol tarihine isimlerini yazdırmış ve Türkiye Milli Takımının formasını terletmiş birçok futbolcu yetiştirdi. Yenilenen tesisleri ve teknik ekibiyle birlikte eski günlerine adım adım ilerlemeye çalışan Kartalspor Altyapı Teknik Sorumlusu Erol Yeşilbaş, Kartalspor Futbol Akademi Merkezi Futbol Okulu ve Kartalspor Altyapı Futbol Akademi Merkezi’ni gazetemize anlattı. 

Göreve geldikleri 3 ay içerisinde Kartalspor Futbol Akademi Merkezi Futbol Okulu öğrencilerinin sayısını 203’den, 528’e çıkartan Erol Yeşilbaş ve ekibi burada genç yaştaki çocukları eğiterek Kartalspor alt yapısına hazırlıyorlar. Kartalspor Altyapısından 23 genç yeteneğe Süper Lig ekipleri dâhil olmak üzere birçok yerden teklif olduğunu belirten Yeşilbaş, altyapıda çok yetenekli çocukların olduğunu ileride bu sayının daha da artacağına inandığını belirtiyor. Asıl hedeflerinin Kartalspor A Takımına futbolcu yetiştirmek olduğunu söyleyen Yeşilbaş, çocuklarla birlikte çeşitli sosyal sorumluluk projeleri hazırlayıp, gençleri sosyal ve kültürel yönden de geliştiriyorlar.

“Öğrenci sayımızı 528’e çıkardık”

Kartalspor Futbol Okulu ve altyapı antrenmanlarını birlikte izlediğimiz Kartalspor Altyapı Teknik Sorumlusu Erol Yeşilbaş, altyapı çalışmalarını şöyle anlattı; “Yaklaşık 3 ay önce göreve geldik. Geldiğimizde Kartalspor Futbol Akademi Merkezi Futbol Okulundaki öğrenci sayımız 203 rakamındaydı. Şuan 528 öğrenci sayısına çıktık. Futbol okulunda 2002 yaş grubundan başlayıp, 2011 yılına kadar yaş gruplarımız mevcut. Futbol okulumuzda 4 hocamız görev yapıyor. Bu hocalarımızın birçoğu bizim eski öğrencilerimiz. Burada futbol oynayıp bırakanlar veya Üniversitelerde Spor Akademilerinde öğrenim görüp hafta sonları buraya gelip çocuklarımıza eğitim veren hocalarımızdır. Futbol okulumuzda birçok turnuvalara katıldık. Beşiktaş’ın organize ettiği bir turnuvaya katıldık. Bunun dışında Antalya, Kuşadası, Yalova, Bolu gibi yerlere gidip turnuvalara katıldık.

“Sadece futbol değil sosyal ve kültürel çalışmalarda yapıyoruz”

Futbol Okulumuzda sadece futbol ilgili değil, sosyal sorumluluk projeleri ve kültürel faaliyetlerde yapıyoruz. Futbol Okulumuz ile birlikte Darülaceze’ye ve yetiştirme yurduna gittik. Kimsesiz çocuklarımıza formalarımızı hediye ettik. Babalar gününde babalar ile yavru kartalları buluşturup güzel bir etkinlik yaptık. Bülent Ecevit Kültür Merkezi ile diyaloğa geçip sinema ve tiyatro günleri yapacağız. Çocukların sosyal, kültürel gelişimini de sağlayacağız.

“Kartalspor’un ilk defa kuruluşunu kutlayacağız”

Ramazan ayında 450 kişilik iftar düzenledik. Altyapı sahamızda öğrenci ve velileri ile birlikte iftar yaptık. Kartalspor’un bir zamanlar kaptanlığını yapan, Beşiktaş’ta oynamış olan Atilla Belentepe adına bir futbol turnuvası düzenledik. 12 takımlı bir turnuva gerçekleştirdik. Turnuvayı bizim takımımız ikinci bitirdi. Buradaki amacımız Kartalspor’a hizmet etmiş büyüklerimizi onura etmekti. 2 hafta sonra 2017 turnuvasını düzenleyeceğiz. Bunu da eski Kartalspor altyapı merkezini kuranlardan Necmi Reis adına düzenleyeceğiz. Kendilerini buraya davet edeceğiz. Kendisi de futbol yaşantısını çocuklara anlatacak. Şuan esas projemiz 1949 yılında kurulan Kartalspor’un 68’inci yılını kutlamak. Bu zamana kadar Kartalspor’un kuruluşu hiç kutlanmadı. Eski Kartalspor camiasında futbol oynamış, yöneticilik yapmış, antrenörlük yapmış kişiler ile yeni camiayı bir araya getireceğiz. 

“23 futbolcumuza büyük kulüplerden teklif var”

Kartalspor Futbol Akademi altyapısında 210 tane lisanslı futbolcumuz var. U19 ve U12 arası 8 takımlarımız mevcut. Bunlar 1999 doğumlu çocuklarımızdan başlayıp, 2011 yılına kadar devam ediyor. Şuan Kartalspor altyapısında 23 tane oyuncumuza teklifler var. Süper Lig’de bulunan Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray, Kasımpaşa, Bursa ile Altınordu, Bandırmaspor gibi kulüplerden 23 oyuncumuza teklif var. İnşallah bu çocuklarımızı ileride Türk futboluna kazandırmak için elimizden geleni yapacağız. Altyapımızda 8 kategoriden liglere giriyoruz. Buradan çıkan oyuncularımız için ilk amacımız Kartalspor A takımına kazandırmak. Benimle birlikte 4 hocamız ile alt yapıda çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. Teknik sorumlu olarak ben görevliyim. Evren Turan hocamız yardımcılığımı yapıyor. Tayfun Özdemir kaleci hocamız ve Mustafa Demir hocamızda genç takımlarımıza bakıyor. Geçen yıl 15 tane A takıma oyuncu verdik. Bu yılda 2 oyuncumuzu A takımımıza kazandırdık. Amacımız bu sayıyı daha fazla arttırıp, Kartalspor’un marka değerini tekrardan üst düzeye çıkarabilmek. Bunun içinde çalışmalarımız devam ediyor.

“Hedefimiz altyapıdan yetişen çocukların, A takımda oynaması”

Bu yıl üzülerek söylüyorum ki Kartalspor BAL ligine düştü. Kartalspor BAL ligine düşmesine rağmen bizde tam tersi gelişmeler yaşandı. Futbol okulumuzdaki öğrenci sayımız artmaya başladı. Bunun için sosyal medyayı çok iyi kullandık. Gerektiğinde kapı kapı dolaşarak altyapımızı tanıttık. Biz bu rakamın artacağına inanıyoruz. Eylül ayında bu sayının 700 civarında olacağına inanıyoruz. Kendimize bir hedef belirledik ve her ay bu rakamı 100 kişi arttırmaya planlıyoruz. Amacımız Kartalspor’un transfer yaparak oyuncu alması değil de, alt yapısından yetişen çocukların A takımda oynaması. Alt yapılarımızda dışarıdan oyuncu transfer etmiyoruz, kendi öz kaynaklarımızdan oyuncu çıkarıyoruz. Bunun faydalarını da alıyoruz. 23 oyuncumuza teklif aldık. Bu rakamında artacağına inanıyorum. Çünkü altyapımızda yetenekli çocuklarımız mevcut.

“Kartalspor marka değeri yüksek bir kulüptür”

Tesislerimizin 15, 20 yıla yakındır halısı değişmemişti. Geçen yıl gelen yeni yönetimimiz sahamızı yenileyerek, yeni halı döşettirdi. Etrafını düzenledi. Tam bir alt yapı tesislerine döndük. Kartalspor alt yapısı ile meşhur bir yer. Daha önceleri büyük futbolcular yetiştirmiş ve büyük takımlara transferlerini sağlamış olan bir yerdir. Kartalspor marka değeri yüksek bir kulüptür. Velilerimizin Kartalspor futbol okuluna ilgileri daha da arttı. Eski düzene dönmeye başladık. Alt yapının kalitesini arttırabilmek için turnuvalara katılıyoruz. Sosyal projeler ile velilerin ilgisini daha da arttırıyoruz. Alt yapılardan iyi futbolcu çıkarabilmek için ilk önce imkân lazım. Saha lazım. Tesislerimiz şuan yenilense de yetersiz gelmekte. Bazen iki takım aynı saatte sahaya girmek zorunda kalıyoruz. Sahayı yarım yarım bölüşmek zorunda kalıyoruz. Buda ister istemez imkânlarımızı kısıtlıyor. İmkânlar daha iyi olursa, daha iyi oyuncular çıkaracağımıza inanıyoruz. Başka illerden gençlerin alt yapımıza gelmek için çok talebi oluyor. Fakat onlara kalacak yer veremediğimizden, bu talepleri geri çevirmek zorunda kalıyoruz. Kartal biraz daha Anadolu’dan gelen orta ve az gelirli ailelerin olduğu bir yer. Bazı çocuklarımız bu nedenle beslenmelerine dikkat edemiyor. Simit yiyerek idmana gelen veya aç karna gelen çocuklarımız oluyor. Bu konuyla ilgini Ali Apaydın Başkanımızla görüştük. Alt yapıya gelen çocuklarımız için beslenme ile ilgili bir çalışmamız olacak. Şartlarımız daha iyi olursa, daha iyi genç yetenekler çıkaracağımıza inanıyoruz.”

 


YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ8 + 8 =

YORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
SON YORUMLANANLAR HABERLER
SON HABER YORUMLARI
porno YUKARI