Reklam
Bugun...
Reklam

Kartallı anneler örüyor çocuklar ısınıyor
Kartal Belediyesi’nin 2017 yılında başlattığı ‘İlmek İlmek Sevgimiz ile Isıtıyoruz’ projesi, bu yıl Anneler Derneği ile devam ettiriliyor. Proje kapsamında geçtiğimiz yıl Özel Kıraç Okulları öğrencilerinin ördüğü atkı ve bereler, Doğu Anadolu Bölgesi’ndeki bir okula gönderilmişti. Bu yıl ise Türk Anneler Derneği Kartal Şubesi üyesi annelerin ördüğü atkı ve bereler, yine ihtiyaç sahiplerine Kartal Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü tarafından gönderilecek.

facebook-paylas
Tarih: 08-02-2018 12:34
Kartallı anneler örüyor çocuklar ısınıyor

Kartal Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Dr. Dilek Kars, Türk Anneler Derneği Kartal Şubesi üyesi anneleri ile “İlmek İlmek Sevgimizle Isıtıyoruz” projesi için bir araya geldi. Sosyal sorumluluk kapsamında başlatılan proje ile sevgiyle örülen ilmekler çocukları ısıtacak. 

Öte yandan Kartal Belediyesi, tekstil atıklarının geri dönüşüme kazandırılması yönünde yaptığı çalışmalara devam ediyor. Parça kumaş, iplik atıkları, şilte (pamuk balyalarında kullanılan kaneviçe), elyaf atığı, pamuk tozu, üstübü ve kadife tozu gibi endüstriyel katı atıkların yanı sıra vatandaşların evinde yırtık, sökük veya kullanılamayacak halde olan diğer kumaş parçalarının keçe üretimi için geri dönüştürülmesi için çalışma yapan Kartal Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü, bütün bu atıkların keçe üretim tesislerinde bir takım işlemlerden geçirilip preslendikten sonra iyi bir yalıtım malzemesi ya da yataklar için dolgu malzemesi olarak geri dönüştürülmesine katkı sağlıyor.

Kirliliğin henüz kaynağında önlenerek çevrenin; sürdürülebilir çevre ve kalkınma ilkeleri doğrultusunda korunması için çalışan Kartal Belediyesi, tekstil atıklarının toplanması için Kartal’ın farklı noktalarına konulan kumbaralardan çıkan atık tekstil malzemeleri ve ipler sayesinde bu projeyi hayata geçirdi. Tekstil ve hazır giyim sektöründeki işletmelerde enerji verimliliği uygulamaları sonucunda sağlanacak minimum % 10’luk tasarruf ile yıllık 250 milyon dolar civarında kazanç elde edilebilmesinin yanı sıra çevrenin ve doğanın korunmasına katkı sağlamak için çalışan Kartal Belediyesi, bu anlayışla hayata geçirdiği projelerle, tüketim toplumu olmaktan çıkılmasını hedefliyor. Kartal Belediyesi’nin, ilçenin çeşitli noktalarına yerleştirdiği, kullanılmış giysilerin toplandığı kumbaralardan elde edilen iplikler de ‘İlmek İlmek Sevgimiz ile Isıtıyoruz’ projesinde kullanılmaya devam ediyor.


YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ5 + 1 =

YORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
SON YORUMLANANLAR HABERLER
SON HABER YORUMLARI
porno YUKARI